Kína
2015-09-18 Információk


Hivatalos név: Kínai Népköztársaság
Anyanyelven: ?
Államforma: népköztársaság
Időzóna: GMT + 8
Pénznem: jüan (1 jüan=10 mao= 100 fen)
Főváros: Peking
Terület: 9,6 millió km2
Lakosság: 1 338 299 512 fő (2010)
Népsűrűség: 140 km2
Hivatalos nyelv: mandarin kínai, az autonóm területeken a helyi nyelvek is
Éghajlat: A tengerhez közel eső részeken nedves kontinentális, beljebb száraz kontinentális éghajlat uralkodik. Belső-Mongóliában a mérsékelt övi sivatagi, Tibetben és a magasabb hegységekben hegyvidéki éghajlat jellemző. Az ország déli területein előfordulhat szubtrópusi monszun, esetleg tájfun is.
Népcsoportok: összesen 56 népcsoport. han-kínai (92 %), kirgiz, mongol, hui, ujgur, miao, mandzsu, kazah, li, koreai, dong stb.
Vallások: buddhista, taoista, muzulmán, katolikus, protestáns, nem vallásos
Nagyobb települések: Peking, Shanghai, Nanjing, Hong Kong, Kanton, Wuhan, Shenzhen, Tianjin, Xi’an
Beutazási feltételek: Magyar állampolgárok részére – kivéve a diplomata és a szolgálati útlevéllel rendelkezők – az országba történő beutazáshoz vízum beszerzése szükséges.
Kína területének egyes részeire külföldiek számára tilos beutazni. Ez különösen az ország nyugati részére vonatkozik (Tibet és a Hszincsiangi Ujgur Autonóm Terület egyes részei), de más vidékeken is találhatóak ilyen körzetek. E területekre legfeljebb előzetesen beszerzett hatósági engedély, illetve fényképes igazolvány birtokában léphetnek be a külföldiek.
Hong Kongba és Makaóba való beutazáshoz nem kell vízumot igényelni, csak útlevelet felmutatni, ezek ugyanis külön közigazgatási övezetnek számítanak. Arra azonban felhívjuk figyelmüket, hogy e két területre való beutazást követően nem lehet újból beutazni Kínába, ahhoz vízum igénylése szükséges. Az országon belüli utazás szabályait megszegő külföldiek ellen a kínai hatóságok eljárást indítanak, amelynek során büntetésként letöltendő szabadságvesztés is kiszabható.
Fizetés: A Magyarországon használt bankkártyák nagy részét itt még nem fogadják el, az automaták menüje általában kínai nyelvű. A leggyakrabban használt külföldi fizetőeszköz az amerikai dollár, beváltása azonban, különösen vidéken, nehézségekbe ütközhet. Vásárlás során az alkudozás hagyomány.
Közbiztonság: Kína egész területe, beleértve Tibetet is, a „II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtő további országok és térségek” kategóriájába tartozik. A közbiztonság Kínában jó, a turistákat, főleg a turisták által gyakran látogatott helyeken, különösebb veszély nem fenyegeti. Az országban azonban sok zsebtolvaj dolgozik, ezért értékeire fokozottan ügyeljenek.
Javasolt az útlevelekről és egyéb dokumentumokról másolat készítése. Pénzüket lehetőleg ne egy helyen tartsák.
Elektromos áram: 220 V, 50 Hz. (kínai szabvány szerint készült dugóaljakat használnak, ami eltér a nálunk szokásosnál, így különleges adapter szükséges).
Egészségügy: Kínában nem jó a csapvíz! Az orvosi ellátás a nagyvárosokban jó, azonban a szolgáltatások igénybevételét, a vizsgálatokat előre kell kifizetni. Javasolt a megszokott gyógyszereket magukkal hozni, mert sokhelyütt, különösen vidéken, csak a tradicionális kínai gyógyszerekhez lehet hozzájutni. Ezek alapvetően különböznek az Európában megszokott gyógyszerektől.
Nemzetközi repülőterek: Hong Kong Nemzetközi Repülőtér, Shanghai Pudong Nemzetközi Repülőtér, Peking Nemzetközi Repülőtér, Wuhan-Tianhe Nemzetközi Repülőtér, Nanjing Lukou Nemzetközi Repülőtér, Harbin Taiping Nemzetközi Repülőtér, Chongqing Jiangbei Nemzetközi Repülőtér, Fuzhou Changle Nemzetközi Repülőtér, Guangzhou Baiyun Nemzetközi Repülőtér, stb.
Helyi közlekedés:
Repülővel: a mintegy 30 légitársaság járataira szóló jegyek árai igen változóak. A gépek fedélzetére nem vihető fel alkohol, a feladott poggyászban pedig nem haladhatja meg az 1 litert.
Busszal: A villamos és a metró csak a legnagyobb városokban létezik, ám ott sem működik olyan jól, mint a remekül szervezett és olcsó buszhálózat. A városokon belül, és azokon kívül is fontos szerepe van a buszoknak, hiszen vannak olyan területek, melyeket csak ezzel a tömegközlekedési eszközzel lehet megközelíteni. A keleti nagyvárosokat autópályák kötik össze, így a közlekedés meglehetősen gyors, a vidéki közutak azonban rossz minőségűek.
Autóval: A busz után a legelterjedtebb közlekedési eszköz az autó. Kínában azonban sem a magyar, sem a nemzetközi jogosítványt nem fogadják el, kínai jogosítvány megszerzése szükséges.
Vasúttal: Ez az ország rendelkezik a világ egyik legkiterjedtebb és legforgalmasabb vasúthálózatával, mely szinte minden nagyvárost összekapcsol. A hosszabb utakra szóló jegyeket érdemes előre megvenni.


Külképviselet


Kínai Nagykövetség Magyarországon
1068 Budapest, Városliget fasor 22.
Telefon: 00361-4132-400, 00361-4132-401
A Magyarországi nagykövetség konzuli Osztály telefonja:
00361-4133-381 (magyar), 00361-4133-373 (kínai)
Meghatalmazott nagykövet: Gao Jian

Magyarország nagykövetsége Kínában
Cím: Kínai Népköztársaság, 100 600 Peking, San Li Tun, DongZhiMenWai Dajie 10.
Előhívó: (86)-(10) (előbbi Kína, utóbbi Pekinget jelöli)
Telefon: 6532-1431, 6532-1432, 6532-1433
Ügyelet: 6532-5053
Meghatalmazott nagykövet: Kusai Sándor
Email: mission.pek@mfa.gov.hu